Glutatyon Serum Nedir?

Glutatyon, hücrelere zarar verebilen reaktif oksijen moleküllerini ve serbest radikalleri hedef alıp onları yok ederek vücudu koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Glutatyon, vücudumuzun ürettiği önemli antioksidanlardan biridir. Üç aminoasitten oluşur: Glutamin, Glisin ve Sistein.

Glutatyon Dışarıdan Alınır Mı?

Glutatyon vücutta redükte ve okside olarak 2 ayrı formda bulunur. Redükte glutatyon(GSH) serbest radikalleri etkisiz hale getirerek okside forma(GSSH) dönüşür, karaciğerde kendini yenileyerek redükte formda hücrelere geri döner. Oral yolla alınmak istenen glutatyon takviyelerinin bir çoğu okside formda olduğundan biyo yararlanımı çok azdır ve emilimi de az olduğundan tercih edilmemektedir.

Doğal olarak tüm vücutta üretilen, yoğun bir şekilde karaciğerde ve beyin hücrelerinde etki gösteren bir molekül olan glutatyonun üretimi, kötü besleme, alkol, ilaçlar ve toksik maddelerden dolayı azalmaktadır

Glutatyonu artırmanın ve aktif kullanılmasını sağlamanın en etkili yolu elbette ki IV yol ile damardan almaktır. IV(damardan) haftada bir 5 defa her 6 ayda bir  glutatyon alımı bu takviyeyi dışardan direk kan dolaşımına sağladığı için vücut serbest radikallerle savaşma gücü desteklenir ve hücrelerin korunması kontrol altına alınır, yaşlılık belirtilerinin oluşması yavaşlatılır, hastalıklardan korunma olasılığı yükselir.

Glutatyon Faydası Nedir?

Tüm vücutta yüksek detoksifikasyon etkisi vardır. Kanserojen ve toksik maddeleri etkisiz hale getirerek vücuttan atar. DNA ve protein yapımında önemli rol oynar. Glutatyonun herhangi bir yan etkisi yoktur, aksine vücuda tam destek sağlar.

Glutatyonun genel faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Oksidatif stresi azaltır.
 • sedef hastalığının etkilerini azaltır.
 • Yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltır.
 • İnsülin direncini azaltır.
 • Periferik arter hastalığı olanlarda dolaşımı destekler.
 • Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır.
 • Otoimmün hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur.
 • Kontrolsüz diyabetin etkisini azaltır.
 • Solunum hastalığı semptomlarını azaltır.
 • Nefrotoksik etkiyi azaltır.Böbrekleri korur.
 • Cildi yeniler, renk tonunu açar, yaşılık ve güneş lekelerini azaltır.
 • Inflamasyonu önlediğinden kistik akne tedavisinde etkindir.
 • Ağır metal toksisitesini azaltır.

Glutatyon Nasıl Uygulanır?

 Glutatyon toz halinde tek kullanımlık steril flakon halinde yurt dışından temin edilmektedir. Uygulanacak doz serum ile karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan serum damardan 15-20 dakika içinde vücuda verilir. Doktorun önerisi doğrultusunda Ortalama 6 seans haftada 1-2 kez olacak şekilde uygulanır.Beraberinde damar yoluyla vitamin C uygulaması tercih edilebilir.

Glutatyon Serumu Bağışıklığı Destekler Mi?

 Sağlıklı kalmak, performansınızı artırmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerinden korunmak,  bağışıklık işlevi ve enflamasyonun kontrolü için glutatyon düzeyleri yüksek tutulmalıdır. Araştırmalar yüksek glutatyon düzeylerinin kas hasarını azalttığını, kasların iyileşme süresini kısalttığını, kas kuvveti ve dayanıklılığını artırdığını ve metabolizmayı yağ depolama yerine kas yapımına kaydırdığını göstermektedir. İdeal şartlarda glutatyonun %10’u inaktif (oksitlenmiş) durumda iken %90’ı aktif formdadır. GSH olarak da bilinen aktif glutatyon %90’ın altında düştüğünde serbest radikallerle savaşı kaybetmeye başlarız. Toksinler daha da biriktiğinde GSH azalmaya devam eder. GSH %70’in altına düştüğünde bağışıklık sisteminde bozulma görülür.

Glutatyon Hangi Gıdalarda Bulunur?

Glutatyon içeriğinde kükürt molekülleri bulunmaktadır ancak glutatyon şeklinde hiçbir gıda da bulunmaz. Karaciğerde glutatyon üretimini artırmaya yardımcı olan kükürtten zengin olan  sarımsak,brokoli, lahanagiller, su teresi, karnabahar, brüksel lahanası, şalgam, deve dikeni gibi  besinler alındığında vücutta sentezi artar.

Glutatyon Cilt Lekelerini Azaltır Mı?

Serbest radikal hasarını önleyerek , kronik inflamasyonu baskılayan glutatyon molekülü yaşlılık ve güneş lekelerini azaltmakla kalmaz cildiniz daha parlak ve beyaz bir görünüme kavuşturur.

Yorum Bırakın