akupunktur tedavisi prof dr banu cayci

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur, Geleneksel Çin tıbbını uygulamasının eski bir parçasıdır. Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları, insan vücudunun yollar veya meridyenler ile birbirine bağlı 2.000’den fazla akupunktur noktasına sahip olduğuna inanmaktadır. Bu yollar, vücutta genel sağlıktan sorumlu olan bir enerji akışı (Qi) oluşturur. Enerji akışının bozulması hastalığa neden olabilir. Akupunkturun belirli noktalara uygulanmasıyla Qi akışını iyileştirdiği ve böylece sağlığı iyileştirdiği düşünülmektedir.

Akupunktur noktalarının merkezi sinir sistemini uyardığına inanılmaktadır. Bu da; kimyasalları kaslara, omuriliğe ve beyne iletir. Bu biyokimyasal değişiklikler vücudun doğal iyileşme yeteneklerini harekete geçirebilir; böylece, fiziksel ve duygusal rahatlama oluşur.

Obezite ve Akupunktur Tedavisi

Geleneksel Çin Tıbbında (TCM yaşam gücünün veya ‘Qi’nin, enerji yolları veya ‘meridyenler’ içinde uzunlamasına vücutta dolaştığı düşünülmektedir. Batı’nın “organlar” tanımına karşılık gelen 14 ana meridyen vardır. Akupunktur noktaları, vücutta bu enerji meridyenlerine bağlı olduğu düşünülen belirli yerlerdir. Hastalık sırasında Qi’nin dengesiz olduğu düşünülür ve akupunktur noktalarının uyarılması bu dengesizliği düzeltir. Teorik olarak, Qi’nin bir “fazlası” veya “eksikliği”, belirli noktaların uyarılmasıyla normalleştirilebilir. Akupunktur uygulaması ile merkezi sinir sisteminde düzeyi yükselen serotoninin hem besin alımını azaltması hem de psikomotor dengenin sağlanmasındaki    rolü dolayısı ile fazla kilolu kişilerde kilo kaybına katkı vermektedir.

Akupunktur’un Zayıflamayı Destekleyici ve Kolaylaştırıcı Etkileri Nelerdir?

  • İştah ve acıkmayı azaltır, tokluk duygusunu artırır.
  • Midede irritasyon, ekşime veyanmayı önler, mide barsak sistemini rahatlatır.
  • Halsizlik ve bitkinliği önler, enerjik olmaya katkısı vardır.
  • Stresi azaltır, gevşemeyi sağlar.
  • Metabolizmayı düzenleyici, hızlandırıcı rolü vardır.

Kulak Akupunkturu

Kulak akupunkturu obezite tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Obezite tedavisinde kullanılan yaygın kulak kepçesi noktaları arasında ‘Açlık’ ve ‘Mide’ noktaları (doygunluk ve dolgunluk için) ve ‘Shenmen’ (sedasyon ve analjezi için) bulunur. Vagus sinirinin kraniyal sinirler ve sindirim sistemi sinirleri ile etkileşime girdiği düşünülmektedir, çünkü bu sinirler beyne giden ortak bir yolu paylaşır. Auriküler sinirin uyarılmasının gastrointestinal sistemden gelen iştah sinyallerini baskılar.

Depresyon ve Akupunktur Tedavisi

Akupunktur; nörotransmitterlerin salınımını artırarak ruh halini iyileştirebilir, bu da besin alımının daha sağlıklı olmasını sağlar. Alternatif olarak; akupunktur, stres ve depresyonda endorfin kaynaklı azalmalar yoluyla iştahı bastırabilir. Klinik depresyon tedavisinde standart akupunktur ve elektroakupunkturun ruh hali üzerindeki olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Serotonin düzeylerini değiştirdiği düşünülen ilaçlar ile ruh hali ve kilo kontrolünün düzenlendiği düşünüldüğünde, akupunktur serotonin düzeylerini artırarak etki gösterebilir.


 

Yorum Bırakın