ŞEKER BAĞIMLILIĞI KİLO VERMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR!!

Karbonhidrat tüketimi —yağ değil— kilo alımının en temel nedenidir. Karbonhidrat oranı yüksek bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirdiğinizde vücudunuz sürekli insülin salgılar ve yağ yakımı da tam olarak durmasa bile ciddi anlamda kısıtlanır. İnsulin hormonu , karaciğer ve yağ dokusunda yağların depolanmasını destekler. Enerji kaynağı olarak yağları kullanamayan vücut enerji kaynağı olarak glukoza ihtiyaç duyar. Vücudunuz şekere bağımlı hale gelir. Birçok obezin de karbonhidrat tüketirken kilo verememesinin başlıca nedeni budur. İnsülin düzeyleri vücutlarındaki yağlanmasını destekler.

insülin sadece glikozu hücrelere taşımakla kalmaz. İnsülin aynı zamanda da büyümeyi tetikleyen, yağ üretimini ve depolanmasını destekleyen ve enflamasyona zemin hazırlayan bir anabolik hormondur.

Meyvede bulunan şeker Fruktozdur.Fruktoz kan şekerimiz üzerinde anlık bir etki yaratmaz ama glikoz, insülin salgılarını uyarıp yağ hücrelerine daha fazla yağ depolamaları için “hazır olun” mesajı gönderir. Ne kadar çok şeker tüketirsek vücudumuza yolladığımız “şekeri yağa çevir” mesajı da o kadar güçlenir. Bu durum sadece karaciğeri etkileyerek karaciğer yağlanması adı verilen hastalığa neden olmakla kalmaz, vücudun tamamını etkiler. Bunun sonucunda ,bel çevrenizde bir can simidi, bira göbeği ve iç organlarımızın etrafını sararak yaşamı tehdit eden organ yağlanmaları oluşabilir.

Yorum Bırakın