WhatsApp Image 2021 05 04 at 14.03.53

Ramazan Bayramında Nasıl Sağlıklı Beslenebiliriz?

Bir ay boyunca uzun süreli açlıklarla, büyük porsiyonlarla geçirdiğimiz döneme veda ederken bayramda sağlıklı beslenmek önem arz etmektedir. Bu bayramda vermek istediğimiz kilolardan kurtulamayabilir ya da kilo almaya devam edebiliriz. Peki bunları önlemek için neler yapabiliriz ?

Porsiyon Kontrolü

Porsiyon kontrolü yemekleri tabağınıza ölçülü bir şekilde servis ederek, fazla kalori almamızı önlemeyi amaçlar. Porsiyon kontrolünde en önemli adım yemekleri ortadan alarak değil tabağınıza servis ederek tüketmektir. Bunu yapmak için normalde kullandığınızdan daha küçük bir tabak tercih edebilirsiniz. Buna litaratürde ‘Delboeuf Yanılsaması’ denmektedir. Küçük tabağınıza servis ettiğiniz yemekler göz doygunluğuna ulaşmanızı sağlayacaktır ve daha fazla yemek almanızı engelleyecektir.

Doğru Pişirme Yönteminizi Seçin

İkram edilen ya da ikram edeceğiniz yemeklerin hangi yöntemle pişirildiği kilo yönetiminde önemli bir noktadır. Fazla kalori alımını önlemek ve sağlıklı beslenmek için derin yağda, sığ yağda kızartma yöntemleri yerine fırında pişirme, ızgara ya da suda haşlama gibi pişirme yöntemleri tercih edilebilir.

Günlük Sıvı Alımı

Özellikle gazlı içeceklerin, sağlıksız atıştırmalıkların tüketimini önlemek için aralarda bol su tüketimi önemlidir. Yemeklerin ve ara öğünlerin yanında maden suyu ve bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.

Tatlı Tüketimine Dikkat!

Öncelikle bu bayramda kendinize yapacağınız en büyük iyilik ‘Hayır’ demeyi öğrenmek olacaktır. Yapılan ikramları kabul etmediğinizi belirtmeniz fazla tatlı tüketiminden kaçınmada birinci adımdır. Haftalık olarak tatlı tüketiminizi 1 kez ile sınırlandırabilirsiniz. Tatlı ve şeker yerine 1 porsiyon meyve veya kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

Yorum Bırakın