Magnezyum takviyesi alırken, magnezyum sitrat, glisinat, aspartat gibi daha emilebilir formları tercih etmeniz öneriyoruz. Magnezyum karbonat, sülfat, glukonat daha ucuz olmakla beraber çok daha az emilebilir magnezyum formlarıdır.

 Magnezyum oksit: Bu form güçlü bir müshil etkisine sahip. Büyük oranda magnezyum içermesine rağmen, biyolojik olarak yararlanımı (bioavailability) düşüktür ve ishale neden olur. Bu nedenle takviye için en az uygunluğa sahip olarak kabul edilir.

Magnezyum sülfat: Bu form genellikle damar içi uygulamalarda kullanılır, ağız yolu ile kullanılmaz. Cilt yoluyla bir miktar emilebilirliği olduğu için “Epsom” banyo tuzlarında da bulunur.

Magnezyum glisinat: Glisin, iyi bilinen sakinleştirici bir amino asittir. Bu kombinasyon iyi bir biyoyararlanıma sahiptir ve glisin aktif olarak bağırsak duvarı boyunca taşındığından, müshil etkisi yoktur. Hem glisin hem de magnezyumun sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı, bu kombinasyon kronik ağrı ve kas hipertonikliği için kullanılır.

Magnezyum sitrat: İyi bir biyoyararlanıma sahip, yaygın olarak kullanılan bir formdur. Sindirim kanalında çok hızlı bir şekilde emilir, aynı zamanda dışkı gevşetici bir etkiye sahiptir. Bu form, birçok takviyede bulunur ve vücuda magnezyum iletimi için güvenilir bir seçenektir.

Magnezyum Sitrat ile Glisinat arasında ne fark var?

İkisi de organik şelatlı magnezyum bileşiğidir. Organik bir bileşikle birleşmiş şelatlı magnezyum bileşiklerinin vücut tarafından emilimi inorganik formlara (magnezyum oksit, magnezyum hidroksit vb) göre çok daha iyi. Magnezyum sitrat, magnezyumun vücutta enerji metabolizmasında çok önemli bir madde olan sitrik asit ile, magnezyum glisinat ise sinirlerin haberleşmesi için çok önemli bir kimyasal aracı olan glisinin aside formu ile birleşmesidir.

Sitrik asidin enerji metabolizmasındaki merkezi rolü nedeniyle magnezyum sitrat enerjinin çok gerektiği kas  ile ilgili sorunlarda çok başarılıdır. Spor sonrası kasların dinlenmesi, yeniden toparlanması için sitrat tavsiye edilimektedir. Migrenhastalarında ve  menstruasyon döneminde etkilidir.

Magnezyum glisinat sinir, beyin ilişkili hatta mikrobiyota ilişkili durumlarda daha iyi çalışır. SIBO veya geçirgen bağırsak gibi mikrobiyotayla ilgili durumlarda glisinat etkilidir. Anksiyete (kaygı) için glisinat tavsiye edilmektedir. Kan beyin bariyerini glisinat daha çok geçer.

Yorum Bırakın