gluten hassasiyeti Prof Dr Banu Cayci

Gluten Hassasiyetinin Nörolojik Hastalıklarla İlişkisi

Gluten hassasiyeti olan kişilerde mide ve bağırsak sisteminde hiçbir belirti görünmeksizin beyin fonksiyonlarında sorun olması mümkündür. Gluteni buğday ürünleri aracılığıyla tüketir ama çavdar, bulgur, kızıl buğday ve arpa gibi birçok farklı tahılın içinde de bulunur.
Glutenin “yapışkan” yapısı da besinlerin sindirilip kana karışmasını sekteye uğratabilmektedir.
Gluten hassasiyeti özellikle glutenin, gliadin adlı bileşeninin antikor seviyelerindeki yükselmeden kaynaklanır. Bu antikor ve protein birleştiğinde (bir antigliadin antikoru oluşur) özel bir tip bağışıklık sistemi hücresinin içindeki belirli genler aktif hale gelir. Bu genler aktif hale geldiğinde enflamatuvar sitokin kimyasalları bir araya gelip beyine saldırabilirler. Sitokinler azılı birer beyin düşmanıdır ve özellikle de bu saldırılar uzun sürdüğünde beyindeki dokuları tahrip ederek onu hastalıklara ve işlev bozukluklarına karşı savunmasınız hale getirirler.
Antigliadin antikorları beyinde mevcut olan ve gluten içeren yiyeceklerde bulunan gliadin proteini gibi görünen herhangi bir proteinle birleşebilir. Bunlar aslında beyinde bulunan bazı özel proteinlerdir ancak antigliadin antikorlarının bu farkı ayırt etmeleri mümkün değildir. Uzun yıllardır bilinen bu durum da yine enflamatuvar sitokinlerin oluşmasına neden olur.

Gluten Hassasiyetinin Nörolojik Hastalıklarla İlişkisi

Gluten Hassasiyetinin Nörolojik Hastalıklarla İlişkisi

Yorum Bırakın