Gıda İntoleransı Nedir?

Gıda intoleransı, tüketilen bir gıdanın içinde yer alan bir maddeye karşı sindirim sisteminin reaksiyonu olarak tanımlanır. Besindeki bir madde kişinin sindirim sistemi tarafından doğru bir biçimde sindirilemez ya da parçalanamaz. Bu durum sindirim sistemini tahriş eder ve hasarlara yol açar. Gıda intoleransının nedeni, enzim eksikliği ya da gıdanın içindeki maddenin sindirilememesidir. Örneğin laktoz intoleransı, sütte yer alan laktoz karbonhidratının sindirilmesini sağlayan laktaz enzimi eksikliği sonucu oluşur.
Gıda intoleransının gelişiminde vücudumuzun bağışıklık sisteminin rolü yoktur.Besin alerjilerinden en önemli farkı da budur Ters besin reaksiyonlarının büyük çoğunluğunu da zaten besin intoleransları oluşturmaktadır. Klinik bulgu olarak bulantı, kusma, karın ağrısı, mide de şişkinlik hissi, gaz, karında kramp tarzı ağrılar, yemek borusunda yanma hissi, İshal, baş ağrısı, huzursuzluk ve sinirlilik hali görülebilir.

Gıda İntoleransının Gelişimi Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Besin intoleransının gelişimi bir çok faktöre bağlı olabilir. Laktaz enzim yetersizliğinde laktoz intoleransı görülmektedir.

Besinlerde bulunan katkı maddeleri, renklendiriciler, koruyucular, lezzet artırıcılar, monosodyum glutamat intolerans semptomlarına neden olabilirler. Sülfitler, doğal olarak oluşabilen bileşiklerdir (kırmızı şarap). Ancak sebze ve meyve üzerinde mantar üremesini engellemek amacıyla sprey şeklinde kullanılabilir. Yasaklanmasına rağmen yine de doğal olarak oluşan sülfitlere maruz kalabilirsiniz.

Salisilatlar bazı sebze, meyve, bira, şarap gibi yiyecek ve içecekler içerisinde doğal olarak bulunabilir. Aspirin duyarlılığı olanlarda istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir.

LAKTOZ İNTOLERANSI İLE İNEK SÜTÜ ALERJİSİ İLE KARIŞTIRILMAMALIDIR

Laktoz intoleransı ince bağırsaklarda laktozun sindiriminden sorumlu laktaz enziminin yetersizliği sonucu gelişir. Laktaz enziminin doğumdan itibaren yokluğunda laktoz tüketilemez. Süt ve süt ürünleri gibi laktoz içeren besinler alındıktan sonra karında şişkinlik ve ishal görülebilir. Bu bireyler ancak laktozu alınmış süt ya da süt ürünlerini tüketebilirler. Enzim düzeyinin kısmi yetersizliğinde ise süt ve süt ürünleri kısmen tüketilebilir. Tüketilebilecek sütün miktarı enzim düzeyi ile ilişkilidir. Bu kişiler ayrıca süt yerine yoğurt ya da bazı peynir türlerini de sorunsuzca tüketebilirler.

GIDA İNTOLERANSI TANISI NASIL KONULUR?

Eliminasyon diyeti ya da gıda intolerans testi ile gıda intoleransı tanısı koyulabilir. Eliminasyon diyetinde problemli besinlerin saptanması için doktor ya da diyetisyen kontrolünde kuşku duyulan besinler tümüyle diyetten çıkarılır ve daha sonra bu besinler teker teker tekrar diyete eklenir. Belirtiler incelenerek hangi besinlerin gıda intoleransına neden olduğu anlaşılabilir. Gıda intolerans testinde ise mantar, boya, ilaç, besin gibi birçok maddeye karşı kişilere duyarlılık testi yapılır ve bu test sonucuna göre diyetleri düzenlenir.

KAÇINILMASI GEREKEN 11 GIDA

İnflamasyona neden olabilecek yiyecekleri azaltmak veya bu yiyecekleri tamamen diyetinizden uzaklaştırarak sağlıklı bir bedene kavuşabiliriz. Aşağıdaki liste ana inflamasyona neden olan suçlu yiyecekleri içermektedir. En çok kullanılan ilaç sistemlerinin bir türü, bir anti-inflamatuar diyettir. İnflamasyon, vücutta algılanan bir tehdit olduğunda ortaya çıkan bir bağışıklık yanıtıdır. Sıklıkla eklem ağrısı ve şişlik aynı zamanda hafıza problemleri odaklanamama dahil olmak üzere depresyon ve anksiyete gibi birçok diğer semptomlar inflamasyon sonucu meydana gelebilir.

GLUTEN

Buğdayda bulunan bir protein olan gluten, ince bağırsağın yüzeyine zarar veren bağışıklık reaksiyonunu tetikleyebilir ve besinlerin emilimine engel olabilen, şişkinliğin, ishalin ve bazen kabızlığın yer aldığı çeşitli problemlere neden olabilir. Glutene duyarlı kişilerde anksiyete, depresyon, ruh hali değişimleri, beyin bulanıklığı, yorgunluk, baş dönmesi, migren, baş ağrıları, eklemlerde şişlik veya ağrı görülür.

MAYA

Maya, ekmekler, kruvasanlar, hamur işleri, hamur, fındık, bira, şarap, elma şarabı ve diğer fermente gıdalarda bulunur. Maya duyarlılıkları olan insanların karın şişkinliği, kabızlık, ishal, anksiyete, depresyon, sedef hastalığı, kısırlık, adet sorunları, solunum sorunları ve kilo alımı yaşayabilmeleri muhtemeldir.

RAFİNE EDİLMİŞ KARBONHİDRATLAR

Bu listede beyaz un, beyaz pirinç, işlenmiş tahıllar, cips, kraker, patates kızartması ve daha fazlası yer almaktadır.

LAKTOZ

Laktoz süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan şekerdir. Laktoz intoleransı, laktozu parçalamak için gerekli olan enzim laktaza sahip olmayan insanlarda görülür. Laktoz intoleransı mide ağrısına, gaz ve şişkinliğe, mide bulantısına ve ishale neden olabilir.

SÜT

Bazı insanlar laktoz intoleransı olmasalar bile, kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi hırıltılı solunum ve nefes alma gibi daha ciddi sorunlara kadar alerjik reaksiyona neden olabilen süt ve süt ürünlerine karşı duyarlıdır.

ET

Hassas midesi olan insanlar kırmızı et ve nadir olarak kümes hayvanlarını sindirmekte zorlanabilirler. Bu özellikle fabrikasyon üretim olan çiftliklerde, hububatla beslenen ve antibiyotiklerle aşılanmış hayvanlar için geçerlidir. İşte bu yüzden tüm etler için tavsiyem gezen, otla beslenen, insanlar tarafından yetiştirilen, antibiyotik içermeyen ürünlerdir. Ette çoğu zaman kandaki endotoksinleri tetikleyen bakteriyel toksinler bulunur.

ŞEKER

İşlenmiş şekerler boş kalorilerdir ve hepsi de kötüdür. Kilo alımının yanı sıra, sitokin adı verilen inflamatuvar habercilerin salınımını tetikler ve hastalığa yakalanmanızı daha da kolaylaştıran beyaz kan hücrelerinin baskılanmasına neden olabilir. Şekerden kaynaklanan iltihaplanma bazı kanserler ile bağlantılıdır.

ALKOL

Tüm alkollü içecekler karaciğerinizde, bağırsaklarınızda, eklemlerinizde, dokularınızda ve kan damarlarında iltihaba neden olur. Alkol ayrıca kalp hastalığı, inme, kanser ve diğer sindirim problemleri ile de ilişkilidir. Kaçınmak sağlığınızı korumak için en iyi yoldur.

DOYMUŞ VE TRANS YAĞLAR

Bu yağlar vücuttaki yağ dokusu inflamasyonunu tetikleyebilir, bu da kalp hastalığının bir göstergesidir ve aynı zamanda artrit ağrısıyla da bağlantılıdır. Trans yağlar da iltihabı tetikler; Bunlar genellikle fast-food yiyeceklerde, kızarmış ürünlerde ve işlenmiş aperatif yiyeceklerde bulunur.

YAPAY TATLANDIRICILAR

Diyet sodalarında bulunan aspartam, beyindeki iltihaplanmaya neden olan bir nörotoksindir ve bazı tatlandırıcıların kan şekerini yükselttiği ve insülin salımını artırdığı gösterilmiştir (diyabet riski olan herhangi bir kimse için iyi değildir).

İŞLENMİŞ GIDALAR

Paketlenmiş gıdaların çoğu, uzun bir raf ömrü için koruyucu maddeler, renklendiriciler ve suni tatlandırıcılar ile değiştirilmiştir, bunların hepsi vücutta iltihabı tetikler

Yorum Bırakın