Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, küçük injeksiyonlar ile dudakların ve dudak kontürlerinin belirginleşmesini, doldurulmasını ve güzelleşmesini sağlayan bir yöntemdir.  Uygulama öncesinde dudaklara anestezik krem ve/veya injeksiyonlarla uyuşturularak, dolgu maddeleri çok ince iğneler ile enjekte edilir.

Kimlere Yapılabilir?

Dudak dolgu işlemi, dudaktaki hacim eksikliğinin veya bazı yapısal/oransal bozuklukların giderilmesinde kullanılır. Genç yaşta daha dolgun dudaklar için, ileri yaşta ise dikey dudak kırışıklıklarının, dudaktaki yaşa bağlı hacim kaybının ve ağız köşesi sarkmalarının tedavisinde kullanılır.

Nasıl Yapılır?

Dudak dolgu işlemi yaklaşık 5 -10 dakikalık bir enjeksiyon işlemidir. Önce dudak belli noktalardan uyuşturulur. Sonrasında dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak şekilde ama aşırıya kaçmadan belli bir anatomik plan doğrultusunda enjeksiyon yapılır. Dudak doldurmak basitçe dolguyu dudağın içine sıkmak değildir. Ciddi anatomi bilgisi ve estetik bakış gerektiren, ileri düzey bir enjeksiyondur.

Geçici Dudak Dolgusu Vücutta Ne Kadar Kalır? Kalıcılığı Yok Mu?

Dolguların vücutta kalma süresi markaya, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişkendir. Her uygulama sırasında bir miktar kalır. Böylece uygulama süresi uzar. Uygulama genellikle 8 ile 12 ayda bir tekrar edilmelidir. Kalıcı dolgu yan etkileri nedeniyle tercih edilmemektedir.

Size Ne Kadar Dudak Dolgusu Gerekir?

Dudak uygulamalarında genellikle 1 ile 4 ml arası yapılır. Dudağın uzunluğu, inceliği ve hastanın isteğine bağlı olarak miktar değişir. Bazen ilk 1 ml yapıldıktan bir hafta sonra ikinci enjektör uygulanabilir.

Dudağımdaki Asimetri Düzelir Mi?

Birçok kişinin dudakları tamamen simetrik değildir. Sigara içimi veya mimikli konuşma devamlı yüzün aynı tarafına yatarak uyumak asimetriye neden olabilir. Çoğu zaman hastalarımız bunun farkında olmayabilir. Bu durum dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır. Asimetrileri gidermek için çok deneyimli bir doktor tercih edilmelidir.

Dudak Dolgusu Yaptırdığım Belli Olur Mu?

Bir çok hastamız dudağına dolgu yapıldığının belli olmasını istemez , doğal dudak görünümünü tercih eder.  Herkesin dudak yapısı, sosyal konumu, makyaj yapma tarzı, burun-dudak ilişkisi, beklentisi, çene biçimi farklıdır. Bu yüzden kişinin yüz yapısına uygun bir dudak dolgusu, yüzün diğer parçalarıyla orantılı olacak şekilde yapılırsa en güzel sonuç alınır.

Yorum Bırakın