Dudak Dolgusu Prof Dr Banu Cayci

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, küçük injeksiyonlar ile dudaktaki hacim eksikliğinin veya bazı yapısal/oransal bozuklukların giderilmesini, dudak kontürlerinin belirginleşmesini, doldurulmasını ve güzelleşmesini sağlayan bir yöntemdir.  Uygulama öncesinde dudaklara anestezik krem ve/veya injeksiyonlarla uyuşturularak, dolgu maddeleri çok ince iğneler ile enjekte edilir.

Kimlere Yapılabilir?

Kollajen ve elastindeki azalma nedeniyle dudaklar yaşla birlikte incelir. Yaşlı hastalarda dudaklara yapılan dolgu enjeksiyonu dudaklara doğal kıvrımlar kazandırmayı, dudak üstünde oluşan çizgileri azaltmayı, kaybedilen hacmi yerine koymayı amaçlar. Aynı işlem genellikle genç hastalarda dudak hacmini artırarak görünümü iyileştirmek için yapılır. Genç yaşta daha dolgun dudaklar için, ileri yaşta ise dikey dudak kırışıklıklarının, dudaktaki yaşa bağlı hacim kaybının ve ağız köşesi sarkmalarının tedavisinde kullanılır.

Nasıl Yapılır?

Dudak dolgu işlemi yaklaşık 5 -10 dakikalık bir enjeksiyon işlemidir. Önce dudak belli noktalardan uyuşturulur. Sonrasında dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak şekilde ama aşırıya kaçmadan belli bir anatomik plan doğrultusunda enjeksiyon yapılır. Dudak doldurmak basitçe dolguyu dudağın içine sıkmak değildir. Ciddi anatomi bilgisi ve estetik bakış gerektiren, ileri düzey bir enjeksiyondur.

Dudaklarınıza ve ağzınızın çevresine enjekte edilebilecek birçok dolgu vardır. Ancak günümüzde en yaygın kullanılan dolgular hyaluronik asit içeren ürünlerdir. Hyaluronik asit vücutta bulunan doğal bir maddedir. Dudaklarınızdaki hacmi artırmaya yardımcı olur. Hyaluronik asit dolgusu ayrıca dudaklarda ameliyat sonrası, kazara ve iltihap sonrası yara izlerinin veya asimetrik veya hacim olarak yetersiz dudakların tedavisinde de kullanılabilir.

Hyaluronik Asit Dolgularının Kullanım Alanları

Hyaluronik asit dolguları şunları ekleyerek dudaklarınızın görünümünü iyileştirebilir:

 • Şekil
 • Yapı
 • Hacim

Etkisi genellikle yaklaşık 9-12 ay sürer.Kalıcı bir uygulama değildir. Dudaktaki hacim eksikliğine ve kişinin beklentisine bağlı olarak bir enjektörden fazla uygulanabilir.

Rus Tekniği Dudak Dolgusu Nedir?

Rus tekniği, enjeksiyonla hacim vererek ve dudakların ortasına kaldırarak kalp şeklini andırmak için aşk tanrısının pruvasını vurgular ve yanlar hala yüzle nispeten aynı hizada kalır. Sonuç, doğal olarak dolgun görünen ve dolgun görünmekle birlikte oyuncak bebek gibidir. Bu görünüm, dudağın tümüne hacim kazandırmak yerine dudakların ortasının hacimli olmasını sağlar.

Standart Teknik ile Rus Tekniği Dudak Dolgusu Arasındaki Fark Nedir?

Tipik olarak, standart dudak dolgu maddeleri dudağa yatay olarak enjekte edilir ve bu da eşit olarak yayılmış bir hacim ve dolgunluk etkisi sağlar. Bununla birlikte, Rus dolgu tekniğini uygulamak için daha küçük bir şırınga seçilerek ve dudakların merkezine odaklanarak dikey olarak az miktarda dolgu enjekte edilmelidir. Bir diğer önemli fark, Rus dudak dolgusu tekniğinin, dudaklara genel bir dolgunluk kazandırmak yerine, merkeze odaklanarak dudağı yükseltmeyi ve böylece kalp şeklindeki görünümü sağlamayı hedeflemesidir.

Rus Tekniği Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Herkesin vücudu farklı olduğu için, geçici bir işlemin etkisinin ne kadar süreceği konusunda kapsamlı bir açıklama yapmak zordur. Ancak çoğu hasta için Rus tekniği dudak dolgusunun etkisi 6-12 ay arasında değişmektedir.

Dudaklar Son Görünümüne Ne Zaman Ulaşıyor?

Dudak dolgusu ile anında sonuç görebilirsiniz, ancak şişlik indiğinde sonuç eskisi kadar belirgin görünmeyebilir. Dolgunun yerleşmesi ve istenen görünüme kavuşması genellikle yaklaşık 4 hafta sürer. Sonuçlar genellikle yaklaşık  9-12 ay kalıcı olmaktadır. Sigara kullanımı, troid bezi hastalıkları, güneşlenmek, hamam, sauna gibi uygulamalar dudak dolgusunun kalıcılığını etkiler.

Geçici Dudak Dolgusu Vücutta Ne Kadar Kalır? Kalıcılığı Yok Mu?

Dolguların vücutta kalma süresi markaya, dolgunun kalınlığına, vücudunuzun onu eritme hızına göre değişkendir. Her uygulama sırasında bir miktar kalır. Böylece uygulama süresi uzar. Uygulama genellikle 9 ile 12 ayda bir tekrar edilmelidir. Kalıcı dolgu yan etkileri nedeniyle tercih edilmemektedir.

Size Ne Kadar Dudak Dolgusu Gerekir?

Dudak uygulamalarında genellikle 1 ile 4 ml arası yapılır. Dudağın uzunluğu, inceliği ve hastanın isteğine bağlı olarak miktar değişir. Bazen ilk 1 ml yapıldıktan bir hafta sonra ikinci enjektör uygulanabilir.

Dudağımdaki Asimetri Düzelir Mi?

Birçok kişinin dudakları tamamen simetrik değildir. Sigara içimi veya mimikli konuşma devamlı yüzün aynı tarafına yatarak uyumak asimetriye neden olabilir. Çoğu zaman hastalarımız bunun farkında olmayabilir. Bu durum dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır. Asimetrileri gidermek için çok deneyimli bir doktor tercih edilmelidir.

Dudak Dolgusu Yaptırdığım Belli Olur Mu?

Bir çok hastamız dudağına dolgu yapıldığının belli olmasını istemez , doğal dudak görünümünü tercih eder.  Herkesin dudak yapısı, sosyal konumu, makyaj yapma tarzı, burun-dudak ilişkisi, beklentisi, çene biçimi farklıdır. Bu yüzden kişinin yüz yapısına uygun bir dudak dolgusu, yüzün diğer parçalarıyla orantılı olacak şekilde yapılırsa en güzel sonuç alınır.

İşlem Sonrası İpuçları

 • İşlemden sonra dudaklarınız muhtemelen şişecektir. Ayrıca enjeksiyon bölgelerinde normal olan bir miktar kızarıklık veya morarma fark edebilirsiniz. Bu tarz yan etkiler geçici olacaktır ve işlem tamamlandıktan sonra günlük yaşantınıza devam edebileceksiniz.
 • Daha sonra bir buz torbası veya buz küpü kullanarak dudaklarınıza buz uygulayabilirsiniz. Bu şişlik, kaşıntı, morarma ve diğer ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Dudak veya diğer bölgelere dolgu enjekte edildikten sonra sonra 24-48 saat boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Egzersizden kaynaklanan kan basıncı ve kalp atış hızı artışı şişmeyi veya morarmayı daha da kötüleştirebilir. Doktorunuz onaylarsa Arnica’yı morluk için alabilirsiniz. Yürümek gibi hafif aktiviteler yapmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Su tüketmeyi unutmayın. Bol su içmek dokuların iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 • Vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri tüketmeye çalışın ve şişliği kötüleştirebilecek fazla sodyumdan kaçınmaya çalışın.
 • Tedaviden sonra 48 saat boyunca buhar odaları, saunalar veya ısıtmalı egzersiz dersleri gibi yüksek sıcaklıklardan kaçının. Yüksek ısı şişmeyi daha belirgin hale getirebilir.
 • Belirli bir aktivite için dudak dolgusu yaptırmak istiyorsanız, dudaklarınızın düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak için işlem ile aktivite arasında bolca zaman ayırdığınızdan emin olun.
 • Şişliği azaltmak için yüksek yastıkta uyumaya çalışın. Yüz üstü yatmayın.
 • 24 saate kadar ruj sürmekten ve makyaj yapmaktan kaçının.

 

Yorum Bırakın