Detosifikasyon Programı Neden Önemlidir?

Özellikle kilo kontrolü ve zayıflama sonrası tıbbi detoks uygulanmadığında tekrar kilo almak kaçınılmazdır. Obesitenin gelişimin de rol oynayan ağır metal toksisitesi, barsak disfonksiyonu (geçirgen barsak), gıda intoleransları tedavi edilmeden obesite tedavisi sonuç vermemektedir. Kilo vermek için sadece diyet ve egzersiz yeterli olmaz, vücudunuzdan toksinleri temizlemediğiniz de tekrar eskisinden de fazla kilo alabilirsiniz.Biz buna yo-yo etkisi diyoruz.Sürekli kilo alıp- vermek metabolizmanızı olumsuz etkiler, ruhsal sağlığınızı bozar.

Toksinleri Depolayan Doku: Yağ Dokusu

Toksinler karaciğere suda veya yağda çözünür halde gelebilirler. Suda çözünenler kolaylıkla detosifiye edilir ve idrarla atılır.Yağda çözünen toksinler ise yağ hücresinde depolanır ve böylece vücudun detoksifikasyon sisteminden korunmuş olurlar. Düşük molekül ağırlıklı, nonpolar, yağ da çözünen fosfolipid membranlara ve hücreye kolayca diffüze eden moleküllerdir. Bu ajanların eliminasyonu zordur. Özellikle organların çevresinde yer alan visseral yağ dokusu diabet, kalp damar hastalıkları gibi bir çok hastalığın patogenezinde yer alır.Artmış yağ dokusu toksin deposudur. İncebarsak fonksiyon görmezse lenfatik sistemi tıkar ve toksinler vücutta dolaşmaya başlar.Karaciğer tıkanma oluştuğunda tosinler filter edilemez  ve vücuda yayılır.

Dolaşımdaki toksinler inflamasyona yol açar. Biriken toksinler ciltte toplanır.Akne, egzeme, gibi patolojiler, toksinlerin ciltteki yansımalarıdır. Yağ dokusunda biriken toksinler , insanların kilo vermesine engel olur. Chron hastalığı, Irritable barsak sendromu ve Candida ağır metallerin toksisitesi sonucu oluşur.

Detoks, vücuttaki toksinlerin temizlenmesi, inflamasyonun azaltılması anlamına gelir ve kilo kaybetmeyi destekler. Probiyotiklerin alınması barsak florasını düzenler , immüniteyi destekler ve sindirimi geliştirir.

detoksifikasyonun üç fazı

Detoksifikasyon için doğru beslenme ilkeleri
Vücuttaki detoksifikasyon sisteminin fonksiyonunu sürdürebilmesi için vitaminlerin (B , C, E), minerallerin (selenyum , çinko, bakır) ve Koenzim Q10 , polifenolerin yeterince alınması gerekir.Bu besinlerin detoksifikasyon basamaklarında fonksiyonu olduğu gibi antioksidan özellikleri de vardır. Sülfür içeren sistein aminoasidi glutatyonun üretimi için kullanılır.Sistein içeren gıdalar, tüketilmelidir.(yumurta, yogurt,brokoli,baklagiller)

 

30 TOKSİN DÜŞMANI GIDA;

ELMA

Lif pektin, yıllar içinde vücudunuzda birikmiş olan metal ve gıda katkı maddelerinin detoksuna yardımcı olur; eski bir atasözü “günde bir elma doktoru uzak tutar” doğru söylemektedir.

ENGİNAR

Enginar doğal olarak safra üretimini arttırır ve sadece bir ünitede C ve K vitaminleri, antioksidanlar ve yaklaşık 10 gram lif bulunur, dolayısıyla enginar trenine henüz atlamadıysanız, bu başlamanızın bir nedeni olur.

KUŞKONMAZ

En iyi stres azaltıcı gıdalardan biridir. Kuşkonmaz karaciğer drenajına yardımcı olan doğal bir diüretiktir

AVOKADO

Kahvaltınızda birkaç dilim avokado yiyebilirsiniz, bu yoğun yağlı meyve aslında muhteşem bir detoks yiyeceğidir. Avokado, karaciğerde sentetik kimyasalları detoksifikasyona uğratarak vücudun istenmeyen toksinlerden arındırılmasına yardımcı olan glutatyon içermektedir.

FESLEĞEN

Bir bitki olarak, fesleğen kandaki kimyasalların parçalanmasına ve yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Salatalarınızda ve öğünlerinizde mutlaka kullanmayı deneyin.

PANCAR (KIRMIZI)

Bu kırmızı sebze fitokimyasallar ve mineraller karışımı içeriyor. Bu da onu büyük bir kan ve karaciğer temizleyicisi yapıyor. Kırmızı pancar, atletik performansı artıran en iyi sebzelerden biri olarak bilinir ve yüksek yoğunluklu aralıklarla antremanlarda daha iyi performans elde etmenize yardımcı olur.

BROKOLİ

Brokoli, karaciğerin toksinleri kolaylıkla yok edilebilecek bir şekle dönüştürmesine yardımcı olan glutatyonu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda, araştırmalar sayesinde turpgillerden olan bu sebze ile daha uzun yaşam arasında ilişki olduğu gösterilmiştir.

BRÜKSEL LAHANASI

Kükürt oranı yüksek, bu nedenle toksinleri kandan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar, Brüksel lahanasında yüksek oranda indol-3-karbinol, sulforafan ve antioksidanlar bulunur ve hatta büyük kanser savaşçıları olduğu kanıtlanmıştır.

LAHANA

Brüksel lahanası gibi, lahana da kükürt içerir ve iki kritik karaciğer detoxifiye edici enzimin aktivasyonunu uyarır. Lahana son yıllarda çok fazla yükseliş göstermiştir. Lahana vücudun tamamında gerçekleşen tüm detoksifikasyon işlemleri için vücuda çok kapsamlı bir destek sağlar.

HAVUÇ

Glutatyon açısından zengin oldukları için, havuç en güçlü detoks yapan sebzelerden biridir. Havuçta beta-karotenler ve A vitamini seviyesi yüksektir ve kardiyovasküler faydaları vardır ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olurlar.

KARNIBAHAR

Diğer büyük turpgil sebzeleri olarak, karnabahar, toksinleri ve kanserojen maddeleri vücuttan uzaklaştıran enzimlerin üretimine yardımcı olan ve aynı zamanda güçlü savaşçıdır.

KİŞNİŞ (CHLORELLA)

Bu küçük ama güçlü bitki, cıva ve diğer ağır metalleri dokudan uzaklaştırıp metallerin diğer bileşiklere bağlanmasına ve vücuttan dışarı atılmasına yardım ederek istenmeyen toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

KARALAHANA

Karalahana gibi genellikle göz ardı edilen yeşillikler vücut için yüksek detoksifiye etme özelliğine sahiptir ve tabağınızda ciddi bir vitamin K gücü yaratır.

KARAHİNDİBA

Kullanılamaz otlar olduklarını mı düşünüyorsun? Tekrar düşün. Karahindiba, toksinleri ve atıkları kan dolaşımından süzerek karaciğer üzerinde etki eder. Karahindiba kökü çayının, karaciğeri toksinlerden arındırdığı gösterilmiştir.

REZENE

Rezene, karaciğeri zararlı kimyasallardan korur, bu nedenle yemeğinize bu sebzeyi ekleyerek vücudunuzun emrindeki organa enerji verin.

KETEN TOHUMU

Keten tohumları ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda bu küçük tohumlar, sindirilirken bağırsaklardan toksinleri bağlayan ve dışarı atmaya yardımcı olan lif sağlar. Daha da iyisi, keten tohumundaki lif iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

SARIMSAK

Sarımsak, yüksek oranda kükürt içerir. Sarımsakların iyileştirici gücünü kullanmak oldukça basittir.

ZENCEFİL

Zencefil kökü metabolizmanızı hızlandırır, atıkları uzaklaştırmaya yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını gün boyu destekler.

LİMON

Bir turunçgil meyvesi olan limon, toksinleri suda çözünebilen bir forma dönüştürmeye yardımcı olur. Böylece toksinleri ve istenmeyen maddeleri vücudunuzdan kolaylıkla uzaklaştırabilir.

SOĞUK PRES ORGANİK YAĞLAR

Bunlara zararlı toksinleri absorblayan bir lipit bazı sağlayan zeytin, kenevir ve keten tohumu dahildir.

SOĞAN

Soğan içeriğindeki fazla miktardaki kükürtlü aminoasitler ile karaciğerde detoks yapar. Bu sıkı çalışan organın yükünün bir kısmını alır ve genel sağlığınıza birçok avantaj getirir.

MAYDANOZ

Bu diüretik bitki, sindirim ve boşaltım sisteminizin sorunsuz çalışmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sadece kendiniz için sağlıklı olduğunu düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. Maydanoz, köpekler tarafından onaylanmış şifalı otlardan biridir, bu nedenle az miktarda köpeğinize yedirebilirsiniz.

ANANAS

Ananasta bulunan protein sindiren enzimlerin karışımı olan bromelain sindirime ve enflamasyonun giderilmesine yardımcıdır. Kolon temizlemeye yardımcı olan bu sindirim enzimi içermesinden dolayı diyetinizden ananası eksik etmeyin. Bu popüler meyve bile portakaldan daha fazla C vitamini içerir, bu nedenle ananasla bağışıklık sisteminizi güçlü tutun.

ISPANAK

Bu popüler yeşillik, özellikle çiğ olduğunda, çok yüksek dozda glutatyon içeriğine sahiptir, bu da vücudunuza çok gerekli bir antioksidan desteği sağlar.

ZERDEÇAL

Bu antik baharat sadece bir saat içinde hafızanızı artırmakla kalmaz, bir seri diğer sağlık sorunlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Zerdeçaldaki aktif madde olan curcumin, Ayurvedik tıpta (Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi) karaciğer ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

CEVİZ

Ceviz beyin için faydalı bir gıda olmasının yanı sıra, karaciğerde amonyağı detoksifiye etmeye yardımcı olan yüksek miktarda asit arginine, glutatyon seviyelerine sahiptir. Omega-3 asitleri açısından zengin bir yapıya sahiptir.

SU TERESİ

Su teresi, sadece düşük kalorili gıdalardan biri değil, aynı zamanda toksik birikimden kurtulmak için karaciğerdeki enzimlerin salgılanmasına yardımcı olan bir detoks etkisine sahiptir.

BUĞDAY ÇİMİ

Bu küçük yeşillik, kana alkali yapısını geri kazandırır ve güçlü bir detoks etkisine sahiptir. Tam anlamıyla bir karaciğer koruyucusudur.

Yorum Bırakın