anti selulit

Selülit Neden Oluşur?

Özellikle ergenlik sonrası kadınların %85-95’ini etkilemekte olan selülit, kilo problemi olan veya olmayan tüm bireylerde görülebilmektedir. Ancak;  kilo vermek, sağlıksız yağları, şekeri ve tuzu azaltmak selülit görünümünü daha az belirgin hale getirebilir. Genetik faktörler, doku yapısı (yağ dokusu ve bağ dokusu), endokrin (hormonal) anormallikler ve kan dolaşımının yavaş olması gibi nedenler ile selülit oluşabilmektedir. Hormonlar arasında yağ depolanmasını uyarabilen insülin hormonu selülit oluşumunda etkilidir. Yüksek karbonhidratlı besinler, insülin salınımını arttırır. Dolayısıyla selülitte beslenmenin etkisi önemlidir.

Selülitte Beslenmenin Etkisi

Selülit oluşumunda genetik faktörler etkili olsa da, sağlıklı beslenme ile selülit görünümünü azaltmak mümkün olabilir. Bazı besinlerin diyetten çıkarılması, bazı fonksiyonel besinlerin de diyete eklenmesi gerekmektedir. Bazı araştırmalar, polifenol bakımından zengin besinlerin, özellikle antosiyaninin (mor meyve ve sebzelerde bulunur) selülit görünümünün azaltılmasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bağ dokusu ve kollajen kaybı da selüliti etkileyebilmektedir. Kemik suyu, kümes hayvanları ve balık gibi kollejen içeren besinler tercih edilmelidir. Özellikle hareketsizliğe bağlı kan dolaşımının yavaşlaması, vücudun besin maddelerini deri hücrelerine ulaştırma yeteneğini azaltır ve bunların bir araya toplanmasına neden olarak selülit sorununu artırabilir. Sağlıklı yağlar, omega-3 içeriklerinden dolayı kan dolaşımını destekler ve diyete mutlaka eklenmelidir.

Diyetten Çıkarılması Gerekenler 

İşlenmiş Gıdalar

Sosis, salam, sucuk, pastırma ve işlenmiş peynir gibi şarküteri ürünleri, yüksek sodyum içeriklerinden dolayı ödem oluşumuna ve dolaşımın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte, şişkinlik selüliti daha görünür hale getirebilir. Tütsülenmiş, salamura edilmiş ve işlenmiş ürünler anti-selülit diyetinde yer almamalıdır.

Hazır Çorbalar ve Soslar

Aşırı tuz içerdiklerinden dolayı vücutta su tutulumuna ve dehidrasyona yol açarak selülit görünümündeki çukurlaşmanın olduğundan daha belirgin görünmesine neden olabilir. Bunun yerine daha az tuz kullanılarak hazırlanmış ev yapımı çorbalar ve soslar tüketilmelidir.

Şekerli ve Gazlı İçecekler

Kan şekerini hızlıca yükselten glisemik indeksi yüksek besinler, insülin salınımını uyararak bölgesel yağlanmaya sebep olmaktadır. Bununla birlikte, şekeri azaltmak kollajenin yıkımının engellenmesine yardımcı olabilir. Bunları tüketmek yerine; maden suyu, ev yapımı ayran ya da ev yapımı şekersiz meyve suları tüketmek daha sağlıklıdır.

Trans Yağlar

Bitkisel yağların hidrojenlendirilmesiyle katılaştırılarak elde edilen margarin gibi yağlar trans yağ içermektedir. Trans yağ, katı halde mutfaklarımızda bulunmakla birlikte, cips gibi atıştırmalıkların içeriğinde de bulunmaktadır. Trans yağlar, damar duvarına yapışarak kan dolaşımını ve oksijen dolaşımını engellemektedir. Aynı zamanda cilt dokularının incelmesine ve selülitin daha belirgin hale gelmesine sebep olmaktadır. Margarin ve atıştırmalıklar antiselülit diyetinden mutlaka çıkarılmalıdır. Bunun yerine konjuge linoleik asit (CLA) kaynağı tereyağ tüketilebilir.

Beyaz Ekmek

Vücudumuz beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlardan alınan şekeri doğrudan yağ olarak depolamaktadır. Bu da selülit görünümünde artışa neden olur. Basit karbonhidratların selülite sebep olan bir başka etkisi de glikasyondur. Glikasyon, glikozun kollajene bağlanması sonucu kollojen yapısının bozulmasıyla birlikte yıkımın arttığı bir mekanizmadır. 30 yaşından itibaren azalmaya başlayan kollajen yapımı, şeker içeren besinlerin alımıyla kollajen yapısının bozulması gibi faktörlerle birlikte cilt elastikiyetinin azalmasına yol açar. Beyaz undan yapılmış ve şeker içeren tüm basit karbonhidrat kaynakları diyetten çıkarılmalıdır.

Diyete Eklenmesi Gerekenler

 Taze Otlar

Maydanoz, Reyhan, Nane, Kişniş, Semizotu, Roka gibi taze otlar, yağ hücrelerinde saklanma eğiliminde olan ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak detoksifikasyonu destekler. Ağır metaller, dolaşımı azaltabilir ve vücudumuzdan toksinlerin atılmasına engel olmaktadır. Yeşil yapraklılar; toksinleri azaltarak, depo yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir, bu da selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır. Vücudumuzu toksinlerden arındırmanın yanı sıra; aynı zamanda bir idrar söktürücü görevi görerek, böbreklerimizi temizlemeye yardımcı olarak ödem oluşumunu önlerler. Yeşil yapraklı taze otlar, aynı zamanda sağlıklı ve canlı bir cilt için önemli olan antioksidan A, C ve E vitamini kaynağıdırlar. Böylece selülit görünümünü azaltırlar. Taze otlar mutlaka anti-selülit diyetine eklenmelidir.

Çiğ Kuruyemişler

Sağlıklı yağ asitlerinin temel kaynağı olan kuruyemişler anti-selülit diyetinin bir parçasıdır. Omega-3 yağ asitleri, sadece toksik kimyasallar gibi zararlı bileşiklerin vücutta birikimini engellemekle kalmaz, aynı zamanda cildin daha pürüzsüz görünmesi için gerekli sağlıklı besin öğelerini vücutta (su gibi) tutar. Esansiyel yağ asitleri ayrıca, inflamatuar bileşiklerin üretimini azaltarak cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

Kompleks Karbonhidratlar

Basit karbonhidratların aksine kompleks karbonhidratlar, vücutta daha yavaş emilerek kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olmazlar. Böylece insülin salınımını uyarmadan, vücutta yağ depolanmasını engellerler. Karabuğday, kinoa, yulaf gibi lif içeriği bakımından zengin besinler aynı zamanda B vitamini içerirler. Bu besinler anti-selülit diyetinin, toksinleri yağ hücrelerinden arındırmaya yardımcı etkileriyle vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle karabuğday, kollejen oluşumunu destekleyen lizin aminoasidi bakımından zengin bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır.

Kırmızı Meyveler

Antioksidan kapasitesi yüksek olan; çilek, ahududu, yaban mersini, siyah üzüm, greyfurt, kiraz gibi meyveler içerdikleri C vitamini sayesinde cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olmaktadır.

* Anti-selülitin diyetinin bileşenlerinin yanı sıra; bol su tüketimi ve egzersiz, kan dolaşımını arttırmada, yağ hücrelerini azaltmada etkili önemli adımlardandır.

 

Yorum Bırakın